TCDD’nin mülakatında skandal MIke Tyson, Penisilin sorusu

Seçim öncesinde kaldırılacağı sözü verilen, ancak lafta kalan mülakatlar gündemdeki yerini korurken TCDD’nin görevde yükselme ve unvan değişikliği sözlü sınavında skandala imza attığı ortaya çıktı… Adaylara kurumla hiçbir ilgisinin bulunmadığı “Penisilin kaç yılında bulunmuştur?”, “Müslüman olduktan sonra ‘Malik Abdülaziz’ adını alan ünlü boksör kimdir”, “Yapay zekanın Türkiye’deki yol haritasını çizen belge nedir?”, “Toricelli yasası nedir?” “Celcius’a göre en düşük sıcaklık nedir?” gibi sorular yöneltildi.

Karasu

Bölge Kontrolörü, EKAY Kontrolörü, Gar Müdürü, İstasyon Şefi, Koruma Güvenlik Şefi, Mühendis, Programcı, Trafik Kontrolörü gibi unvanlarında açılan sınavda, TCDD yönetimine yakınlığı bulunan ve iktidara yakın sendikalara üye olan personelin yüksek puanlar aldıkları, diğer adayların ise başarısız olduğu açıklandı. CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, “Bu soruların cevaplarını, acaba soruyu soranlar biliyor mu?” diyerek mülakattaki sorulara tepki gösterdi.

Ünlü boksör Mike Tyson’un Müslüman olduktan sonraki adının ne olduğu, enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde devrim yaratan Penisilin’in keşfini gerçekleştiren kişinin kim olduğu soruları şaşkınlık yarattı.

‘AYRIMCILIK YAPILMADI’

Karasu, konuyu TBMM gündemine getirdi, Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’ndan yanıt istedi. Mülakat sınavına ilişkin Bakan Uraloğlu’ndan ilginç bir savunma geldi.

Uraloğlu

Bakan, meslekle hiç ilgisi olmayan sözlü soruların personelin “fanustan” çektiğini ve bu soruların mevzuata uygun olarak hazırlandığını açıkladı. Uraloğlu “Ayrıca sözlü sınavlarda, her hangi bir personele sendikasından dolayı olumlu ya da olumsuz ayrımcılık uygulanmamıştır” dedi. CHP’li Karasu, soru önergesinde sözlü sınav sorularının mevzuata uygunluğunu değil, yapılan işle olan ilgisini sorguladığına dikkat çekerek, “Hiç kimseye minnet ettirmeyecek, liyakatli atamalar ve görevlendirmeler için mülakat sistemi bir an önce kaldırılmalıdır” açıklaması yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x