İranlı diplomat: Netanyahu’nun amacı Batılı kuvvetleri Orta Doğu’da bir savaşa sürüklemek

T24 Dış Haberler

İran’ın Londra’daki en yetkili diplomatı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Batı’yı Orta Doğu’da bir topyekun savaşa çekmeyi hedeflediğini söyledi. Diplomat, bunun sonuçlarının “hesaplanamaz derecede büyük olacağını” ifade etti. 

İran’ın Londra Maslahatgüzarı Sayid Mehdi Hüseyini Metin, ayrıca “İsrail’in karşı saldırı yapmak gibi bir hataya düşmesi durumunda İran’ın geçen haftadan daha güçlü, daha ağır ve önden uyarı yapmadan bir saldırı gerçekleştireceğini” söyledi.

The Guardian’a konuşan Metin ayrıca Tahran’ın 1 Nisan’daki konsolosluk saldırısından sonra karşılık vermek için yaklaşık iki hafta beklemesine atıfta bulunarak, “Siyonist devletin bir sonraki hatasına yanıt 12 gün sürmeyecek. Saldırgan rejimin yaptığını gördüğümüz anda karar vereceğiz” dedi.

Metin, İran’ın sivil merkezlere saldırmayacağını söylerken, “İsrail’in ilan edilmemiş bir nükleer devlet olduğunu”, ancak kendilerinin bir nükleer silah yapmayacağını söyledi. 

Son gelişmelerle birlikte Batı’nın Orta Doğu’da güvenilirlik kaybı yaşadığını ifade eden Metin, bu durumun sonunda ABD’nin bölgeden çekilmesine yol açacağını söyledi. Metin, bölgede barışın sadece bölgesel güçler tarafından sağlanabileceği görüşünü de sundu. 

Metin, Netanyahu’nun amacının Batılı kuvvetleri Orta Doğu’da bir savaşa sürüklemek olduğunu belirtti: “Batı ülkelerinin önünde mantıklı aktörler olduklarını ve Netanyahu ile onun hedefleri tarafından tuzağa düşürülmeyeceklerini gösterebilmeleri için önemli bir fırsat”. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x