DAVA Partisi’ne Euro hesabı açılmıyor

AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa’daki politikalarını sürdürmek isteyen DAVA Partisi, Almanya’da banka hesabı açtıramıyor. Başkanlığını Erdoğan hayranı Teyfik Özcan’ın yaptığı partinin Avrupa Parlamentosu Adayı Fatih Zingal, birçok bankaya başvurduklarını ama kimsenin kendilerine hesap açmadığını söyledi.

‘İTİBAR KAYBETME’ KORKUSU

Bild Gazetesi’ne konuşan Zingal, “Bunun tuhaf bir demokrasi anlayışı olduğunu düşünüyoruz“ derken, hesap açılmadığı için DAVA Partisi’ne resmi yollardan bağış da yapılamıyor. Parti aracılığıyla Erdoğan’ın Avrupa’da etkin olmak istediği yorumları yapılırken, bankaların ret gerekçesi belirtmediği ve birçok bankanın da hesap açması halinde itibar kaybedeceği endişesi yaşadığı belirtiliyor.

Partinin kuruluşundan kısa süre sonra açıklama yapan Alman İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Almanya’daki seçimleri dışarıdan etkilemeye yönelik hiç bir girişime izin verilmeyecektir” demişti.

CAMİ CEMAATİNDEN İMZA

Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmak için partinin 4 bin oya ihtiyacı var. DAVA Partisi’ne göre, çoğu cami cemaati olmak üzere yaklaşık 11 bin imza toplanmış durumda. Seçime katılımla ilgili Almanya’daki ilgili birimin incelemesi sürerken, partinin Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılıp katılmayacağı önümüzdeki günlerde açıklanmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x